Vinterfiske 2023

 

Borlängemästerskap Ösjön 2023


HERR
1 Jonas Gustafsson Borlänge SFK 10890
2 Henrik Bengtsson FK Knallen 10845
3 Jesper Dyberg NGF 10230
4 Robert Pettersson Guldkroken 8650
5 Fredrik Ankarberg Stångådalens SFK 7750
6 Erik Södergårds Woxnadalens SFK 7195
7 Simon Lago Tenhults SFK 6910
8 Jonas Back Forserums SFK 6610
9 Andreas N Möller FK Knallen 6360
10 Tomas Olsson Trekroken 6225
11 Mats Larsson Gnesta SFK 6055
12 Martin Södergårds Hudiksvalls SFK 5996
13 Christoffer Carlsson Grängesfirren 5580
14 Simon Ivarsson Katrineholms SF 5374
15 Glenn Juthe Svensson Forserums SFK 5330
16 Magnus Karlsson Stångådalens SFK 5188
17 Markus Esbjörs Borlänge SFK 5064
18 Jan-Erik Stange NGF 4998
19 Stefan Spännar Ovansiljans SFK 4990
20 Anders Rimmevik Lycksele SFK 4964
21 Berndt Berggren Borlänge SFK 4964
22 Jörgen Johansson FK Fenan Gnosjö 4954
23 Fredrik Karlsson Habo SFK 4952
24 Dan Nielsen Strömstad 4914
25 Tommie Johansson Stockholm PF 4636
26 Daniel Blom Lidköpings SFK 4354
27 Göran Hedqvist Torshälla SFK 4310
28 Chris Marlowe Stjärnan SFK 4240
29 Emil Löfgren FK Knallen 4184
30 Simon Andersson Forserums SFK 4066
31 David Alexandersson Kvicksund 4020
32 Patrik Karlsson FK Jokers 4012
33 Albin Leijon Lidköpings SFK 3774
34 Erik Albrechtsen Forserums SFK 3760
35 Niklas Åberg Kvicksund 3484
36 Emil Sjöberg Hudiksvalls SFK 3410
37 Daniel Näsström Forserums SFK 3068
38 Stefan Wängstre Eksjö 2908
39 Mikael Danielsson Ovansiljans SFK 2508
40 Peter Amundsson - 2488
41 Claes Törneling Tärnan 2482
42 Daniel Eriksson Svegs SFK 2434
43 Fredrik Trolander Habo SFK 2330
44 Alexander Björkman Forserums SFK 2102
45 Adam Bergqvist Täby 2010
46 Per Gref Leksandsfirren 1960
47 Ola Claesson Älgen 1818
48 Magnus Steen Älgen 1560
49 Rickard Åstrand SFK Baltzar 1430

50 Jimmy Sjöberg Torshälla SFK 1396
51 Mats Aronssom Eksjö FK 1230
52 Andreas Svedjelöv Ornäs 770
53 Håkan Andersson Ornäs 150

Herrveteran
1 Timo Hakulinen Gimo FFF 10525
2 Per Häll NGF 7275
3 Björn Widerberg Täby 6755
4 Anders Paschen Gimo FFF 6720
5 P-O Liss Tunabygden 6540
6 Tobbe Toresson FK Skinnkroken 6515
7 Kai Lahtinen Idö Torshälla SFK 6360
8 Jörgen Andersson Borlänge SFK 6275
9 Per Nilsson NGF 6225
10 Ove Rosèn NGF 6180
11 Mikael Engvall NGF 6035
12 Stefan Gren Ovansiljans SFK 5982
13 Roberg Grane Katrineholm 5876
14 Jan Björkman Borlänge SFK 5692
15 Håkan Andersson Vrångfalls AFK 5522
16 Torleif Svensson Mälardalens TF 5474
17 Rolf Emander Stångådalens SFK 5416
18 Börre Omang Tunabygden 5390
19 Lars Jansson Tunabygden 5380
20 Mikael Karlsson Habo SFK 5352
21 Tomas Leijon Lidköpings SFK 5274
22 Roger Johansson Stockholms PF 5172
23 Martin Lidén Tärnan 4990
24 Dan Esbjörs Borlänge SFK 4976
25 Charles Fasth Lidköpings SFK 4846
26 Anders Andersson Katrineholm 4844
27 Janne Funestig Grängesfirren 4696
28 Christer Skau Jössefiskarna 4470
29 Anders Nilsson Leksandsfirren 4412
30 Thomas Larsson NGF 4380
31 Mats Näsström Forserum 4326
32 Anders Milton Stångådalens SFK 4292
33 Ola Severinsson Ingelstads SFK 4074
34 Jimmy Lagergren Tärnan 3976
35 Jonny Hellberg Borlänge SFK 3906
36 Peter Teittinen Sandareds SFK 3878
37 Peter Olsson Stångådalens SFK 3875
38 Johnny Eberholm Katrineholm 3822
39 Jörgen Axenmo Gotlands SFK 3696
40 Mats Arnoldsson Stäket SF 3600
41 Tommy Larsson Köping 3586
42 Peter Rosén Habo SFK 3536
43 Göran Sandell Torshälla 3494
44 Kent Lövgren Tunabygden 3486
45 Mikael Alltidsén FK Knallen 3428
46 Kent Hager Täby PF 3426
47 Peter Nilsson Grängesfirren 3422
48 Tommy Elgh Gimo FFF 3322
49 Kenneth Hansson NGF 3296
50 Tommy Keijser Mälardalens TF 3294

51 Patrik Ceder Tärnan 3236
52 Jörgen Bertilsson FK Knallen 3226
53 Jonny Persson Ovansiljans SFK 3190
54 Janne Laago Tenhult SFK 3144
55 Håkan Dahlström Stångådalens SFK 3110
56 Putte Davidsson Katrineholm 3085
57 Antero Räisänen MTF 2824
58 Mats Åkesson Stångådalens SFK 2792
59 Owe Westerholm Torshälla 2770
60 Kjell Kronvall Tibro SFK 2634
61 Sten Rickardsson FK Topp 2626
62 Jari Taskinen Torshälla 2620
63 Jan-Erik Åberg Kvicksund 2572
64 Magnus Holmberg Habo SFK 2530
65 Per Severinsson Leksands IF 2522
66 Jonas Lingmér Älgen 2374
67 Tommy Johansson MTF 2178
68 Micke Rehnberg NGF 2170
69 Henrik Stenberg Habo SFK 2072
70 Nadu Preducic Stångådalens SFK 2036
71 Lars Holmgren Tibro SFK 2030
72 Mats Olsson Karlskoga 2016
73 Jerry Isaksson SFK Baltzar 1948
74 Dinne Svensson FK Knallen 1946
75 Joakim Hultberg Forserum 1916
76 Sven-Erik Johansson Gränges 1842
77 Norbert Holmberg MTF 1786
78 Benny Bark Borlänge SFK 1640
79 Hans Schimdt Katrineholm 1612
80 Tall Hirsch Habo SFK 1602
81 Bo Olsson Fagersta 1490
82 Kula Smedjebackens SFK 1350
83 Per Johansson SFK Baltzar 1296
84 Björn Johansson Tenhult SFK 1222
85 Reijo Anttila Tenhult SFK 1080
86 Ola Haarala Katrineholm 1074
87 Sören Nilsson Mullsjö SFK 1022
88 Per Alexandersson Tärnan 788
89 Ulf Hallén Katrineholm 682
90 Sven-Erik Nyman Stjärnan 644
91 Kjell Johansson Fenan Gnosjö 308

Äldre Herrveteran
1 Lasse Sundberg Norrtälje SFK 6400
2 S-O Holmberg Smedjebacken 6370
3 Mats Öjes FK Skinnkroken 5490
4 Ture Fransson Borlänge SFK 4820
5 Kurt Granath Grängesfirren 4750
6 Anders Dyplin Gotlands SFK 4466
7 Rainer Funestig Grängesfirren 4460
8 Göran Sääf Fagersta 4256
9 Kurt-Arne Larsson NGF 4136
10 Bernt Olsson Tibro 4130
11 Ove Bodin Gnesta SFK 3970
12 Inge Björn Jössefiskarna 3934
13 Roland Eriksson Habo SFK 3930
14 Björne Lundberg Norrtälje 3860
15 Gunnar Blomberg Täby 3596
16 Bengt Bäckstrand Habo SFK 3492
17 Kenth Sundén SFK Baltzar 3490
18 Tore Helmersson AFK Flugan 3108
19 Sigge Stridh Gullringens SFK 2910
20 Micael Glennfalk Stångådalen 2840
21 Reijo Vuori Tunabygdens SFK 2826
22 Rolf Åkerman Grängesfirren 2792
23 Börje Andersson Grängesfirren 2592
24 Leif Wallin VSFK 2520
25 Lars Gullstrand Borlänge SFK 2506
26 Anders Jacobsson Jönköpings SFK 2464
27 Bertil Larsson Ovansiljan 2320
28 K-J Nilsson Torsåker 1980
29 Silve Stridh Gullringens SFK 1936
30 Tommy Andersson Ovansiljan 1780
31 Stig Enström Älvkroken 1734
32 Finn Gentcherenko - 1724
33 Lars Nordström Grängesfirren 1612
34 Jukka Södervall Österby SFK 1476
35 Lars Rinaldo Katrineholm 1436
36 Björn Svensson FK Jokers 1360
37 Esbjörn Jansson VSFK 1190
38 Johnny Nyström Strömstads SFK 1158
39 Folke Åström Eskilstuna SFK 912
40 Klasse Jansson Norrtälje 856

Dam

1 Linda Maria Lundin Borlänge SFK 4492

2 Ulrika Skau Jössefiskarna 2842

Äldre Damveteran
1 Kristina Larsson NGF 4020
2 Maggan Strid Gullringens SFK 2910
3 Anna-Greta Helmersson AFK Flugan 2674
4 Rosie Thörne Borlänge SFK 2584
5 Lena Stridh Gullringens SFK 2382
6 Margareta Björn Jössefiskarna 976
7 Monica Rytterlund Stäkets SF 752
8 Inger Åkerman Grängesfirren 340
9 Rosie Blomberg Täby 152


Damveteran
1 Lotta Engvall NGF 5646
2 Eva Mörlin Tunabygden 3776
3 Carina Widerberg Täby PF 3744
4 Anneli Nilsson NGF 3002
5 Anna-Lena Björkman Borlänge SFK 2916
6 Kicki Torstensson Stäkets SF 2650
7 Monica Andersson Grängesfirren 1754
8 Barbro Bergkvist Falubygdens SFK 1552
9 Annika Skoog Gimo FFF 1302
10 Anya Carlsson Habo SFK 598

Yngre Herrjunior
1 Casper Rimmevik Lycksele SFK 1890


Äldre Herrjunior
1 Dennis Söderström Guldkroken 2410
2 Timothy Olsson Stångådalens SFK 1590
3 Billy Lindqvist Borlänge SFK 1400


Äldre Damjunior
1 Gisela Rimmevik Lycksele SFK 1502

.................................................................................................................................................................

FALUMÄSTERSKAPET 2023-03-11 

HERR

Fredrik Ankarberg 

Stångådalens SFK 

11160

Jesper Dyberg 

NGF 

10620

Jonas Gustafsson 

Borlänge SFK 

9705

Mats Larsson 

Gnesta SFK 

9515

Erik Södergårds 

Woxnadalens SFK 

9075

Emil Sjöberg 

Hudiksvalls SFK 

8725

Per Gref 

Leksandsfirren 

8715

Martin Södergårds 

Hudiksvalls SFK 

8240

Glenn Juthe Svensson 

Forserums SFK 

8135

10 

Christoffer Widell 

NGF 

8000

11 

Andreas N Möller 

FK Knallen 

7915

12 

Mikael Danielsson 

Ovansiljans SFK 

7790

13 

Berndt Berggren 

Borlänge SFK 

7700

14 

Daniel Näsström 

Forserums SFK 

7655

15 

David Alexandersson 

Kvicksund 

7515

16 

Robert Pettersson 

Guldkroken 

7410

17 

Jan-Erik Stange 

NGF 

7180

18 

Tomas Olsson 

Trekroken 

7090

19 

Marcus Alftin 

AFK Flugan 

6835

20 

Dan Nielsen 

Strömstad 

6640

21 

Henrik Bengtsson 

FK Knallen 

6585

22 

Simon Lago 

Tenhults SFK 

6500

23 

Daniel Blom 

Lidköpings SFK 

6400

24 

Simon Andersson 

Forserums SFK 

6300

25 

Erik Albrechtsen 

Forserums SFK 

6235

26 

Thomas Larsson 

Guldkroken 

6150

27 

Patrik Karlsson 

FK Jokers 

5884

28 

Stefan Wängstre 

Eksjö 

5824

29 

Bror Elving 

Fisklösa FK 

5668

30 

Daniel Eriksson 

Svegs SFK 

5666

31 

Mats Aronssom 

Eksjö FK 

5628

32 

Jonas Back 

Forserums SFK 

5478

33 

Tomas Uzusienus 

NGF 

5302

34 

Hampus Göransson 

Ovansiljans SFK 

5172

35 

Andreas Jacobsson 

NGF 

5114

36 

Christoffer Carlsson 

Grängesfirren 

5070

37 

Tommy Wadlund 

Leksandsfirren 

5038

38 

Tommie Johansson 

Stockholm PF 

5028

39 

Joakim Eriksson 

NGF 

4932

40 

Anders Rimmevik 

Lycksele SFK 

4798

41 

Daniel Åslund 

Skinnkroken 

4692

42 

Daniel Göransson 

Ovansiljans SFK 

4612

43 

Jorgen Johansson 

FK Fenan Gnosjö 

4304

44 

Claes Törneling 

Tärnan 

4078

45 

Ludwig Hedberg 

NGF 

4012

46 

Albin Leijon 

Lidköpings SFK 

3996



 

47 

Emil Löfgren 

FK Knallen 

3864

48 

Simon Ivarsson 

Katrineholms SF 

3860

49 

Rickard Åstrand 

SFK Baltzar 

3686

50 

Pontus Svensson 

FK Knallen 

3534

51 

Alexander Björkman 

Forserums SFK 

3152

52 

Adam Bergqvist 

Täby 

3122

53 

Stefan Olsson 

Silverfiskarna 

2838

54 

Jimmy Sjöberg 

Torshälla SFK 

2762

55 

Niclas Karlsson 

Alingsås 

2656

56 

Göran Hedqvist 

Torshälla SFK 

2602

57 

Magnus Steen 

Älgen 

2568

58 

Fredrik Karlsson 

Habo SFK 

2534

59 

Fredrik Trolander 

Habo SFK 

2440

60 

Nicklas Gustafsson 

NGF 

2334

61 

David Eriksson 

NGF 

2174

62 

Jonas Elfstrand 

Woxnadalens SFK 

2160

63 

Maxim Leyn 

FK Knallen 

2110

64 

Magnus Karlsson 

Stångådalens SFK 

1884

65 

Ola Claesson 

Älgen 

1876

66 

Chris Marlowe 

Stjärnan SFK 

1784

67 

Maciej Dziatkiewicz 

Stäket 

1402

68 

Edgar Arvidsson 

 

910



 

Herrveteran

Mikael Engvall 

NGF 

11180

Janne Funestig 

Grängesfirren 

8995

Per Nilsson 

NGF 

8970

Börre Omang 

Tunabygden 

8850

Jonny Hellberg 

Borlänge SFK 

8610

Patrik Ceder 

Tärnan 

8460

Bengt Forsling 

SFK Ycklaren 

8340

Leif Eriksson 

NGF 

8270

Per Göransson 

Ovansiljans SFK 

7920

10 

Per-Åke Södergårds 

Woxnadalens SFK 

7730

11 

Jan Björkman 

Borlänge SFK 

7720

12 

Dan Esbjörs 

Borlänge SFK 

7480

13 

Per Häll 

NGF 

7420

14 

Olle Eriksson 

NGF 

7390

15 

Björn Widerberg 

Täby 

7325

16 

Lars Jansson 

Tunabygden 

6885

17 

Sven-Erik 

Grängesfirren 

6850

18 

Jimmy Lagergren 

Tärnan 

6705

19 

Tomas Leijon 

Lidköpings SFK 

6675

20 

Putte Davidsson 

Katrineholm 

6615

21 

Mago Göransson 

Ovansiljans SFK 

6610

22 

Ove Rosèn 

NGF 

6575

23 

P-O Liss 

Tunabygden 

6430

24 

Jan Rönnbäck 

Borlänge SFK 

6380

25 

Roger Johansson 

Stockholms PF 

6095

26 

Jonny Persson 

Ovansiljans SFK 

6075

27 

Jörgen Andersson 

Borlänge SFK 

5984

28 

Henrik Persson 

FK Skinnkroken 

5840

29 

Kai Lahtinen Idö 

Torshälla SFK 

5532

30 

Nils Ekbom 

NGF 

5512

31 

Anders Bäcklund 

Tunabygden 

5438

32 

Owe Westerholm 

Torshälla 

5406

33 

Dinne Svensson 

FK Knallen 

5376

34 

Jörgen Axenmo 

Gotlands SFK 

5320

35 

Mats Carlsson 

NGF 

5290

36 

Peter Nilsson 

Grängesfirren 

5254

37 

Martin Lidén 

Tärnan 

5148

38 

Peter Olsson 

Stångådalens SFK 

5024

39 

Mats Arnoldsson 

Stäket SF 

5016

40 

Jerry Isaksson 

SFK Baltzar 

4926

41 

Hans Eriksson 

Täby 

4782

42 

Mikael Sundin 

Guldkroken 

4644

43 

Peter Amundsson 

 

4630

44 

Mats Näsström 

Forserum 

4562

45 

Pierre Welander 

Mälardalens TF 

4532

46 

Kjell Kronvall 

Tibro SFK 

4506

47 

Peter Teittinen 

Sandareds SFK 

4380

48 

Christer Skau 

Jössefiskarna 

4270



 

49 

Joachim Reuterhäll 

Gimo FFF 

4250

50 

Kjell Björklund 

Guldkroken 

4198

51 

Lars Holmgren 

Tibro SFK 

4130

52 

Tobbe Toresson 

FK Skinnkroken 

3988

53 

Ola Severinsson 

Ingelstads SFK 

3890

54 

Håkan Andersson 

Vrångfalls AFK 

3686

55 

Charles Fasth 

Lidköpings SFK 

3640

56 

Bo Olsson 

Fagersta 

3592

57 

Nadu Preducic 

Stångådalens SFK 

3580

58 

Jörgen Bertilsson 

FK Knallen 

3554

59 

Mikael Karlsson 

Habo SFK 

3460

60 

Mikael Alltidsén 

FK Knallen 

3452

61 

Stefan Anderson 

 

3438

62 

Antero Räisänen 

MTF 

3394

63 

Göran Sandell 

Torshälla 

3358

64 

Thomas Jansson 

Grängesfirren 

3340

65 

Kent Lövgren 

Tunabygden 

3324

66 

Mats Olsson 

Karlskoga 

3320

67 

Anders Nilsson 

Leksandsfirren 

3300

68 

Joakim Hultberg 

Forserum 

3286

69 

Lars Sääf 

Fagersta 

3284

70 

Kent Hager 

Täby PF 

3224

71 

Anders Paschen 

Gimo FFF 

3182

72 

Håkan Dahlström 

Stångådalens SFK 

3012

73 

Jonas Lingmér 

Älgen 

2980

74 

Henrik Stenberg 

Habo SFK 

2928

75 

Kula 

Smedjebackens SFK 

2848

76 

Per Alexandersson 

Tärnan 

2804

77 

Krister Andersson 

Gimo FFF 

2642

78 

Kenneth Hansson 

NGF 

2640

79 

Tommy Keijser 

Mälardalens TF 

2604

80 

Anders Andersson 

Katrineholm 

2528

81 

Jari Taskinen 

Torshälla 

2484

82 

Tall Hirsch 

Habo SFK 

2464

83 

Anders Milton 

Stångådalens SFK 

2440

84 

Reijo Anttila 

Tenhult SFK 

2410

85 

Per Johansson 

SFK Baltzar 

2326

86 

Hans Bjurström 

Borlänge SFK 

2322

87 

Sören Nilsson 

Tärnan SFK 

2314

88 

Sten Rickardsson 

FK Topp 

2272

89 

Ola Haarala 

Katrineholm 

2248

90 

Peter Rosén 

Habo SFK 

2192

91 

Johnny Eberholm 

Katrineholm 

2180

92 

Jan Laago 

Habo SFK 

2104

93 

Björn Johansson 

Tenhult SFK 

2104

94 

Håkan Dahlgren 

Gimo FFF 

2040

95 

Hans Schimdt 

Katrineholm 

2024

96 

Per Severinsson 

Leksands IF 

1918

97 

Håkan Telberg 

NGF 

1780

98 

Rolf Emander 

Stångådalens SFK 

1686



 

99 

Benga Gräsberg 

NGF 

1682

100 

Roberg Grane 

Katrineholm 

1616

101 

Stefan Björck 

NGF 

1608

102 

Timo Hakulinen 

Gimo FFF 

1484

103 

Tommy Elgh 

Gimo FFF 

1464

104 

Magnus Holmberg 

Habo SFK 

1462

105 

Micke Rehnberg 

NGF 

1274

106 

Håkan Lindberg 

Leksandsfirren 

1138

107 

Ulf Hallén 

Katrineholm 

1038

108 

Kjell Johansson 

Fenan Gnosjö 

742

109 

Peter Thelin 

Västerås 

366



 

Äldre Herrveteran

Lasse Sundberg 

Norrtälje SFK 

9935

Mats Öjes 

FK Skinnkroken 

9560

Ture Fransson 

Borlänge SFK 

8580

S-O Holmberg 

Smedjebacken 

8390

Lennart Forsling 

 

7925

Jukka Södervall 

Österby SFK 

7760

Per-Anders Nyberg 

Woxnadalen SFK 

7560

Tore Helmersson 

AFK Flugan 

7265

Ove Bodin 

Gnesta SFK 

7015

10 

Lars Gullstrand 

Borlänge SFK 

6945

11 

Pentti Harmaala 

NGF 

6725

12 

Björne Lundberg 

Norrtälje 

6420

13 

Klasse Jansson 

Norrtälje 

6185

14 

Inge Björn 

Jössefiskarna 

6085

15 

Kurt-Arne Larsson 

 

6080

16 

Roland Eriksson 

Habo SFK 

5594

17 

Björn Svensson 

FK Jokers 

5442

18 

Kurt Granath 

Grängesfirren 

5330

19 

Svenne 

Heby 

5320

20 

Finn Gentcherenko 

 

5226

21 

Nils Lovén 

NGF 

5180

22 

Bernt Olsson 

Tibro 

5022

23 

Mats Åkesson 

Stångådalen 

5006

24 

Anders Jacobsson 

Jönköpings SFK 

4766

25 

Ulf Jackson 

Borlänge SFK 

4390

26 

Jonny Skoglund 

NGF 

4106

27 

Anders Dyplin 

Gotlands SFK 

4076

28 

Bengt Österholm 

NGF 

3836

29 

Stig Enström 

Älvkroken 

3596

30 

Micael Glennfalk 

Stångådalen 

3588

31 

K-J Nilsson 

Torsåker 

3498

32 

Åke Wiklund 

Borlänge SFK 

3440

33 

Gunnar Blomberg 

Täby 

3280

34 

Göran Sääf 

Fagersta 

3226

35 

Reijo Vuori 

Tunabygdens SFK 

3102

36 

Bengt Bäckstrand 

Habo SFK 

2828

37 

Rolf Åkerman 

Grängesfirren 

2534

38 

Silve Stridh 

Gullringens SFK 

2522

39 

Bertil Larsson 

Ovansiljan 

2522

40 

Kenth Sundén 

SFK Baltzar 

2288

41 

Bengt-Ove Pettersson 

NGF 

2288

42 

Lars Rinaldo 

Katrineholm 

2040

43 

Folke Åström 

Eskilstuna SFK 

1888

44 

Kåre Nilsson 

NGF 

1322

45 

Sigge Stridh 

Gullringens SFK 

1250

46 

Anders Björck 

NGF 

894

47 

Johnny Nyström 

Strömstads SFK 

776

48 

Börje Andersson 

Grängesfirren

-



 

Dam 

Linda Maria Lundin 

Borlänge SFK 

5988 

Ulrika Skau 

Jössefiskarna 

3746 

Emilie Ekberg 

 

2462 

Elin Gustavsson 

NGF 

1120



 

Äldre Damveteran 

Elsie Löfgren 

Silverfiskarna 

5268

Rosie Thörne 

Borlänge SFK 

5224

Monica Rytterlund 

Stäkets SF 

5014

Margareta Björn 

Jössefiskarna 

4800

Anna-Greta Helmersson 

AFK Flugan 

4784

Ellen Jonsson 

Grängesfirren 

4376

Maggan Strid 

Gullringens SFK 

3594

Lena Stridh 

Gullringens SFK 

3230

Kristina Larsson 

NGF 

2786

10 

Inger Ekbom 

NGF 

2476

11 

AnnBritt Landström 

Torsåker 

2186

12 

Inger Åkerman 

Grängesfirren 

1952



 

Damveteran

Eva Mörlin 

Tunabygden 

5032

Carina Widerberg 

Täby PF 

4936

Kicki Torstensson 

Stäkets SF 

4472

Annika Skoog 

Gimo FFF 

4340

Anna-Lena Björkman 

Borlänge SFK 

3742

Susanne Ivansson 

FK Skinnkroken 

3738

Anneli Nilsson 

NGF 

3398

Monica Andersson 

Grängesfirren 

3380

Lotta Engvall 

NGF 

3368

10 

Mia Lundblad 

Bjursås 

2578

11 

Anya Carlsson 

Habo SFK 

2330

12 

Lena Göthberg 

NGF 

1722

13 

Barbro Bergkvist 

Falubygdens SFK 

1358

14 

Janet Lindberg 

Torsåker 

1214

15 

Annica Fisher 

Västerås FK 

486



 

Yngre Herrjunior 

Casper Rimmevik 

Lycksele SFK 

4692



 

Äldre Herrjunior 

Gunnar Nykvist 

Falubygden 

3334

Dennis Söderström 

Guldkroken 

3098

Hampus Hernvall 

Guldkroken 

2072

Timothy Olsson 

Stångådalens SFK 

1436



 

Äldre Damjunior

 

Gisela Rimmevik 

Lycksele SFK 

2802

-----------------------------------------------------------------------------------

Rosie Thörne1920 gram

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 KM  Hyen

Dagens högsta vikt gick till Lars Gullstrand
på 8455gr Stort grattis ????
 
 
Damer:
1a Linda Lundin 5712gr
Herr:
1a Jonas Gustafsson 7550gr
2a Berndt Berggren 6500gr
3a Erik Södergårds 5210gr
YHerr vet
1a Dan Ersbjörs 7725gr
2a Jörgen Andersson 7060gr
3a Jonny Hellberg 6580gr
4a Jan Björkman 6180gr
5a Hans Bjurström 2264gr
Ä herr vet
1a Lars Gullstrand 8455gr
2a Ture Fransson 8155gr
3a Ulf Jackson 4534gr
4a Finn G. 2836gr
5a K-A Famme 1324gr

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Kan vara en bild av text där det står ”cdn.fbsbx.com Klar Borlänge SFK Pimpelkula Karlslund 28/1 2023 Ãppen 15265 14310 10 11 13600 11840 11705 11505 11340 10770 10490 8875 8580 8275 8030 7380 6555 6535 6340 Mikael Engvall Per Nilsson Robert Pettersson Kjell Björklund Ture Fransson Lars Gullstrand Berndt Berggren Jonas Gustafsson Jan Björkman Erik Södergards Mikael Karlsson Jörgen Andersson Lotta Engvall Benny jackson Peter Rosèn Jonny Hellberg Tommy Keijser Finn Gentcherenko Kent Lövgren Chris arlowe Hans Bjurstrom Magnus Holmberg 15 17 20 21 22 23 6045 5922 4588 4072 3898 Junior 2 Dennis Söderström Vincent Marlowe 6430 2398” 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Vikasjön DM-serie 1 Öppen tävling 6/1 2023 Arrangör: Borlänge SFK

Herr

1 Jesper Dyberg NGF 11000

2 Magnus Eriksson Fagersta 7000

3 Jonas Gustafsson Borlänge SFK 6825

4 Daniel Åslund Skinnkroken 6580

5 Andreas Möller Knallen 6390

6 Daniel Göransson Ovansiljans SFK 5638

7 Erik Södergårds Borlänge SFK 5302

8 Putte Ollars Ovansiljans SFK 4736

9 Mikael Danielsson Ovansiljans SFK 4220

10 Robert Pettersson Guldkroken 4022

11 Andreas Allerhed Ovansiljans SFK 3872

12 Per Nilsson Älvdalens SFK 2806

13 Claes Matsson Ovansiljans SFK 3130

15 Mikael Malm Älvdalens SFK 2656

16 Stefan Frost Älvdalens SFK 2356

17 Gunnar Nykvist 1814

DAMER

1 Linda-Marie Lundin Borlänge SFK 4604

Herrvet 1

Ove Rose´n NGF 8305

2 Per Nilsson NGF 8010

3 Dan Ersbjörs Borlänge SFK 7320

4 Karl-Olof Wikström Smedjebackens SFK 7145

5 Tobbe Toresson Skinnkrokens SFK 6790

5 Kenneth Lilja Ovansiljans SKF 6790

7 Jörgen Andersson Borlänge SFK 6470

8 Lars Jansson Falubygdens SFK 6230

9 Bengt Forsling SFK Ycklaren 6100

9 Stefan Gren Ovansiljans SKF 6100

11 Mikael Engvall NGF 5130

12 Peo Liss Falubygdens SFK 5064

13 Ulf Hedlund Smedjebackens SFK 5038

14 Björn Widerberg Täby PF 4992

15 Allan Gunnarsson Sundsjöfiskarna 4914

16 Thomas Jansson Grängesfirren 4856

17 Henrik Persson Skinnkrokens SFK 4734

18 Christer Allerhed Ovansiljans SKF 3176

19 Kar Erik Jonsson Smedjebacken 4606

20 Mago Göransson Ovansiljans SKF 4340

21 Peter Nilsson Grängesfirren 4138

22 Göran Halvarsson Skinnkrokens SFK 3744

23 Anders Axelsson Ovansiljans SKF 3700

24 Stefan Spännar Ovansiljans SKF 3440

25 Vesa Panula Smedjebacken 3422

26 Sven-Erik Johansson Grängesfirren 3106

27 Micke Rehnberg NGF 2972

28 Tommy Andersson Ovansiljans SKF 2928

29 Mikael Andersén Knallen 2830

30 Börre Omang Tunabygden 2800

31 Stefan Degerman Älvdalens SFK 2728

32 Danne Eriksson Sundsjöfiskarna 2312

33 Kenneth Hansson NGF ovägd

34 Thomas Larsson NGF ovägd

35 Göran Fors NGF ovägd

36 Hans Bjurström Borlänge SFK ovägd

ÄVet Herr

1 S-O Holmberg Smedjebackens SFK 6345

2 Lennart Forsling SFK Ycklaren 6055

3 Benny Bark Borlänge SFK 4950

4 Lars Gullstrand Borlänge SFK 4806

5 Ture Fransson Borlänge SFK 4576

6 Stig Enström Älvkroken 4454

7 Tore Helmersson AFK Flugan 4410

8 Janne Broberg Fagersta 4286

9 Börje Andersson Grängesfirren 3870

10 Anders Dyplin Gotlands SFK 3356

11 Jan Magnusson NGF 3028

12 Ulf Jackson Borlänge SFK 2852

13 Hans Arvidsson 2716

14 Reiner Funestig Grängesfirren 2304

15 Reijo Vuori Tunabygden 2102

16 Lars Nordström Grängesfirren 1792

17 Bertil Larsson Ovansiljans SFK 1756

18 Håkan Lind Ovansiljans SFK 1402

19 Esbjörn Jansson 894

Dam vet

1 Lotta Engvall NGF 4304

2 Susanne Mårts Älvdalens SFK 3020

3 Carina Widerberg Täby PF 2978

4 Eva Mörlin Tunabygden 2960

5 Monica Andersson Grängesfirren 2650

6 Anneli Nilsson NGF 2370

7 Barbra Bergkvist Falubygdens SFK 2216

8 Susanne Ivansson Skinnkroken 1140

9 Marlene Rehnvall Sundsjöfiskarna 940

Ä Herrjunior

1 Dennis Söderström Guldkroken 2398

 

 

Nyårsnappet 2023

Resultat nyårsnappet 2023
Kanon fin dag med sol och mycket nappvillig fisk
Dagens högsta vikt gick till Per Nilsson på 10340gr
Damer
1a Linda Lundin 3944gr
Y dam vet
1a Lotta Engvall 6100gr
2a Anneli Nilsson 4816gr
3a Eva Mörlin 4738gr
4a Monica Andersson 2846gr
5a Janet Lindberg 2690gr
Ä Dam vet
1a AnnBritt Lindstöm 2804gr
2a Anna Greta Helmersson 2758 gr
Herr
1a Andreas Möller 9590gr
2a Erik Södergårds 8835gr
3a Jonas Gustafsson 7155gr
4a Chris Marlowe 6530gr
5a Anders Ek 6050gr
6a Niklas Åberg 5774gr
7a Mikael Danielsson 5624gr
8a Kenneth Björklund 5182gr
9a Stefan Spännar 4922gr
10a Carl Henrik Hedqvist 2792gr
11a Jesper Dyberg 0
Y herr vet
1a Per Nilsson 10340gr
2a Jörgen Andersson 9315gr
3a Tobbe Toresson 9310gr
4a Mikael Engvall 8010gr
5a Dan Ersbjörs 7450gr
6a Lars Jansson 7095gr
7a Peo Liss 6430gr
8a Antero Räisänen 5890gr
9a Börre Omang. 5834gr
10a Tommy Keijser 5628gr
11a Mikael Andersen 5602gr
12a Benny Bark 4770gr
13e Anders Axelsson 4728gr
14e Bengt Forsling 4496gr
15e Jonny Hellberg 4242gr
16e Malo 4146gr
17e Kula 3778gr
18e Kent Lövgren 3610gr
19e Thomas Jansson 2168gr
20e Hans Bjurström 2082
21a Kenneth Hansson 0
Ä Herr Vet.
1a S-o Holmberg 5424gr
2a Lars Gullstrand 5264gr
3a Tore Helmersson 4838gr
4a Finn 4686gr
5a Stig Enström 3590gr
6a Ulf Jackson. 2904gr
7a Reijo Vuori. 2460gr
8a Granath. 2380gr
9a K-J Nilsson 2174gr
10a Börje Andersson 1538gr
11a Esbjörn Jansson 998gr
12a Leif Wallin. 612gr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This Web Page was Built with PageBreeze Free HTML Editor